Styczeń to szczególny miesiąc dla wszystkich salezjanów. Obfituje on w wiele wydarzeń związanych z tradycją salezjańską. Jest to także intensywny czas związany z codziennymi obowiązkami. W szkołach kończy się semestr, rozpoczynają się akcje zimowe, młodsi współbracia spędzają czas nad książkami. Dlatego dobrą odskocznią jest czas wspólnego świętowania.
W sobotę 24 stycznia przeżywaliśmy święto św. Franciszka Salezego, głównego patrona naszego zgromadzenia. To właśnie na jego duchowości wzorował się św. Jan Bosko, zakładając Pobożne Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego, czyli salezjanów.
Dlaczego ksiądz Bosko na patrona swojego dzieła wybrał właśnie tego świętego? Powody są prawdopodobnie dwa. Po pierwsze, w miejscu gdzie ksiądz Bosko po raz pierwszy gromadził chłopców, nad drzwiami wejściowymi wisiał portret św. Franciszka. Po drugie, cechami charakteryzującymi tego świętego była łagodność i spokój. Tych cech w swojej posłudze potrzebował również Jan Bosko, który z natury był cholerykiem.
Święto patronalne naszego zgromadzenia to czas wspólnego świętowania, ale i refleksji nad naszym posłannictwem. Wspólna modlitwa i świętowanie przy stole były dobrą okazją do ożywienia naszych wspólnych relacji braterskich. Dla naszej wspólnoty było to także święto patronalne grupy medialnej Art.43. Dzięki ludziom zaangażowanym w tę działalność słowo Jezusa Chrystusa jest żywe również w przestrzeni internetowej, tak jak chciał tego nasz założyciel św. Jan Bosko
Tego dnia odbył się również w Lądzie rajd PTTK Konin, który upamiętniał Powstanie Styczniowe. Uczestniczyło w nim około 120 osób, które wraz z naszymi współbraćmi wysłuchały w Sali Opackiej prelekcji prof. UAM dra hab. Piotra Gołdyna, pt. „O. Maksym Tarejwo, kapelan powstańczy”, a także miały okazję do zwiedzenia klasztoru jako miejsca zamieszkania tego bohaterskiego kapucyna.
Maciej Sokalski sdb