Deszcz, który padał w trakcie Eucharystii sprawowanej na stadionie miejskim w Poznaniu, przypominał uczestnikom jubileuszowej liturgii, że chrzest księcia Mieszka I w 966 r. był jak strumień łaski wiary, który rozlał się na cały tworzący się naród. Doprawdy, było to wydarzenie historyczne!
Alumni wyruszyli z Lądu już wczesnym rankiem, by dotrzeć na poznański stadion, który był miejscem centralnych uroczystości kościelnych związanych z jubileuszem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przez cały dzień ponad 30 tysięcy ludzi trwało na radosnej modlitwie i słuchaniu Słowa Bożego pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Byli wśród nich duchowni, osoby konsekrowane, liczni alumni, świeccy zrzeszeni w ruchach kościelnych, wiele rodzin. W bogatym programie znalazły się między innymi: świadectwo Roberta „Litzy” Friedricha – lidera Luxtorpedy i Arki Noego, konferencja biskupa Grzegorza Rysia, odczytanie ekumenicznej deklaracji o wspólnym chrzcie, występy Arki Noego i Siewców Lednicy. Metropolita poznański, ks. abp Stanisław Gądecki przewodniczył liturgii odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, natomiast kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej i zarazem Legat Papieski, celebrował uroczystą Mszę świętą, która była centralnym wydarzeniem tego pamiętnego świątecznego dnia. Zebranym na stadionie towarzyszył 1050-osobwy chór i orkiestra pod kierunkiem Leopolda Twardowskiego.
W homilii Legat Papieski wyraził sens i przedstawił cel przeżywanej rocznicy Chrztu Polski:
Wasza tak liczna i gorliwa obecność ukazuje, że Pan żyje i działa, że Chrzest Polski, który miał miejsce 1050 lat temu, nadal wydaje swoje niezliczone owoce łaski. Historia waszego szlachetnego narodu, z jego dramatami i jego wspaniałym odrodzeniem świadczy, że Jezus zmartwychwstał i nie opuszcza swych wiernych uczniów oraz, że Maryja, Jego Matka, nieustannie wstawia się za Polską. Mówią o tym całe dzieje waszej ojczyzny.
Następnie kontynuował:
Drodzy przyjaciele, nie przestawajcie dziękować za to Bogu dzień po dniu. On działa w każdym z was i w waszym kraju.
Dziękujcie Mu za cenny dar wiary, którą dziś celebrujemy z okazji 1050-tej rocznicy chrztu księcia Mieszka I z dynastii Piastów, wydarzenia, które było jak drzwi szeroko otwarte, aby zrodził się wasz naród, a które pozwoliło wam poznać, umiłować Chrystusa i służyć Mu. (…)
Dziękczynienie jest ważne, ponieważ przypomina nam, jak bardzo kocha nas Bóg i jak bardzo jesteśmy od Niego zależni, pozwala nam natychmiast zrozumieć zagrożenia, które dzięki Niemu zostały przezwyciężone i czyni nas bardziej realistycznymi, mniej zatroskanymi i bardziej optymistycznymi w odniesieniu do zagadnień współczesności. Pozwala nam zobaczyć problemy we właściwym świetle, nie lekceważąc ich, bez przesady czy irytacji.
Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak tylko w sercu powiedzieć: Boże, dziękujemy Ci za dar chrztu, dziękujemy za Polskę. Tam, gdzie chrzest, tam nadzieja!