Przedstawiamy program VII Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej

Festiwal- program roboczy (download)

PROGRAM VII FESTIWALU KULTURY SŁOWIAŃSKIEJ I CYSTERSKIEJ W LĄDZIE NAD WARTĄ

Sobota, 18 czerwca 2011 r.

pory dnia GRÓD I PODGRODZIE KLASZTOR
 

9.00-12.00

9.30  Rozpoczęcie Festiwalu 

 

9.30-20.00 W grodzie i na podgrodziu: warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, prace rolnicze, codzienna Krzątanina i sceny z życia dawnych Słowian

 

10.00    „Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach”. otwarcie wystawy posterowej Agnieszki Stempin  z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

 

10.15  „Ex oriente lux. Wpływ kultury arabskiej na średniowieczną Europę” – prezentacja multimedialna Małgorzaty Żukowskiej

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

 

10.00-16.00 „Swojskie granie” – koncerty zespołu „Zgagafari” z Darłowa

 

10.30-13.00   „Goście, goście!” zabawy edukacyjne dla dzieci (Stowarzyszenie „Przeszłość dla Przyszłości” z Poznania)

 

11.30 „Powrót do domu” – wyprawa archeologiczno-przyrodnicza na  grodzisko na „Rydlowej Górze”

zbiórka przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej

 

 

 

9.30-19.00 Wokół klasztoru średniowiecznego: iluminowanie ksiąg, prasa Gutenberga, warsztat witrażysty

krużganki, sień, dziedziniec przed klasztorem

 

9.30-19.00 „Średniowiecze i archeologia – Skąd my to wiemy?”  – piknik naukowy

dziedziniec przed klasztorem

 

10.00-18.00  Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem

 

10.00  „Wielka cisza” – projekcja filmu (reż. Ph. Gröning) o życiu zakonników w klasztorze Grand Charteuse

Izba Kultury i Edukacji

 

10.30  „Skarby z dalekich krajów…” otwarcie wystawy archeologicznej przygotowanej przez Agnieszkę Stempin i Kateriny Zisopulu-Bleja

krużganki

 

10.45 „Sztuka romańska i gotycka w Polsce” – prezentacja multimedialna Macieja Przybyła i Kateriny Zisopulu-Bleja

krużganki

 

 

12.00   W obozie średniowiecznych rycerzy i Saracenów

park przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

12.00-18.00 12.30 „Żelazo cenniejsze niż złotoprezentacja wytopu żelaza w dymarce 

 

13.00 „Miecze, włócznie i topory” – prezentacja uzbrojenia wojów wczesnopiastowskich

 

14.00 „Kupcy, pielgrzymi, waganci” – przedstawienie teatru „Gry i Ludzie” z Katowic

 

15.00  „Gry wojenne” – ćwiczenia i pokaz zręczności wojów

16.00 „Jak to było na weselu Sary i Izaaka?” – przedstawienie teatru „Gry i Ludzie” z Katowic

16.30  Powitanie Gości

 

17.00 Bitwa o gród w Lądzie  – inscenizacja bitwy wczesnośredniowiecznej

 

 

13.30-16.00  „Obcy w kulturze średniowiecza” – wykłady popularno-naukowe: 

  • „Swoi i obcy w dawnych kulturach” – prof. Andrzej P. Kowalski (Gdańsk)
  • „Osadnictwo na prawie niemieckim czyli jak Polska goniła w średniowieczu Europę” – prof. Zbyszko Górczak (Poznań)
  • „Gmina żydowska w polskim mieście średniowiecznym” – prof. Hanna Zaremska (Warszawa)
  • „Średniowieczny dwór angielski w oczach obcych” – prof. Robert Bubczyk (Lublin)

Sala Organowa

 

13.30-16.00 „Śladami gości w Lądzie”  – festiwalowa gra edukacyjna z nagrodami

punkt informacyjny Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

 

14.00-16.30  „W świecie Orientu” – zabawy edukacyjne dla dzieci (Małgorzata Żukowska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu)

dziedziniec przed klasztorem

 

14.30  „Kruchta, nawa, transept, prezbiterium” – czyli jak zbudowany został kościół?

kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

 

15.00   W obozie średniowiecznych rycerzy i Saracenów

park przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

15.30  „Muzyka taneczna z polskich tabulatur lutniowych i organowych” – koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Galakticus” z Poznania

kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

 

18.00-21.00 18.00  Koncert zespołu „Żywiołak” 

 

19.30 „Wieczór poetycko-muzyczny” – poezja religijna Andrzeja Sikorskiego i Średniowieczne chorały w wykonaniu „Anonymous Early Music Ensemble” z Poznania 

kościół pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

 

20.30  „Mnisi i kmiecie” – przedstawienie teatru „Gry i Ludzie” z Katowic

dziedziniec przed kościołem  Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

 

Niedziela, 19 czerwca 2011 roku

pory dnia GRÓD I PODGRODZIE KLASZTOR
9.00- 12.00 9.30-17.00  W grodzie i na podgrodziu: warsztaty rzemieślników, kramy kupieckie, prace rolnicze, codzienna Krzątanina i sceny z życia dawnych Słowian 

 

9.30-13.00 „Swojskie granie” – koncerty zespołu „Zgagafari” z Darłowa

 

10.00  „Powrót do domu” – wyprawa archeologiczno-przyrodnicza na grodzisko wczesnośredniowieczne na „Rydlowej Górze”

zbiórka przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej

 

10.30-13.00   „Skąd przybywają goście?” wielka gra rodzinna i konkurs z nagrodami (Stowarzyszenie „Przeszłość dla Przyszłości” z Poznania)

 

10.30  „Gościnność w tradycji słowiańskiej” – spotkanie z prof. Andrzejem Kowalskim z Uniwersytetu Gdańskiego

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

 

11.00 „Kontakty polsko-czeskie w czasach Piastów” – spotkanie z prof. Krzysztofem Jaworskim z Uniwersytetu Wrocławskiego

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

 

11.30 „Wikingowie w Polsce pierwszych Piastów” – spotkanie z prof. Władysławem Duczko z Uniwersytetu Gdańskiego

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

 

12.00 „Pięknie wyglądać!” – prezentacja słowiańskich strojów i ozdób wczesnośredniowiecznych

 

12.30 „Czym zapłacić za towar?prezentacja wczesnośredniowiecznych środków płatniczych Słowian

 

9.30-17.00  Wokół klasztoru średniowiecznego: iluminowanie ksiąg, prasa Gutenberga, warsztat witrażysty 

sień i dziedziniec przed klasztorem

 

9.30-17.00 „Średniowiecze i archeologia – Skąd my to wiemy?” – piknik naukowy

dziedziniec przed klasztorem

 

10.00-16.30  Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem

 

10.00 – „Wielka cisza” – projekcja filmu (reż. Ph. Gröning) o życiu zakonników w klasztorze Grand Charteuse

Izba Kultury i Edukacji

 

11.00 „Sień, krużganki, wirydarz, cele” – czyli jak zbudowany został średniowieczny  klasztor

krużganki przed Salą Organową

 

11.30   W obozie średniowiecznych rycerzy i Sarcacenów

park przy kościele pw. Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

12.00-18.00 13.00 „Legenda o Piaście i Popielu” – przedstawienie dla dzieci (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Średniowiecznej „Wici” z Poznania) 

 

14.00 Koncert zespołu „Roberto DeLira” z Warszawy

 

15.00 Bitwa o gród w Lądzie –  inscenizacja bitwy wczesnośredniowiecznej

 

16.00 koncert zespołu „Percival” z Lubina

 

17.15 rozbicie dymarki wczesnośredniowiecznej

 

17.30  Zakończenie Festiwalu

 

12.00-14.00 „Śladami gości w Lądzie” – festiwalowa gra edukacyjna z nagrodami 

punkt informacyjny Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

 

12.30  „Ksiądz Jerzy. Modlitwa ostateczna” – przedstawienie alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie

kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

 

13.30   wykład prof.  Jadwigi Staniszkis z Warszawy

Sala Opacka

 

14.00-16.00  „W świecie Orientu” – zabawy edukacyjne dla dzieci (Małgorzata Żukowska z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu)

dziedziniec przed klasztorem

 

15.30 „Sacrum w muzyce polskiego i hiszpańskiego renesansu” motety Tomasa Louisa de Victorii (1548–1611) i Wacława z Szamotuł (1524 – 1560) w wykonaniu „Anonymous Early Music Ensemble” z Poznania

kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja

 

18.00  Msza Św. na zakończenie Festiwalu

kościół Najświętszej Marii Panny i Św. Mikołaja