Parafialna historia Lądu rozpoczyna się po skasowaniu zakonu kapucynów w 1864 r. za czynny udział w Powstaniu Styczniowym. Po tych wydarzeniach Ląd zostaje przyłączony do parafii w Lądku. Po sześciu latach istnienia miejscowej filii, 4 lutego 1890 roku w Lądzie zostaje erygowana parafia pw. św. Mikołaja i Najświętszej Maryi Panny. Administracją zostają objęci wierni kościoła rzymsko-katolickiego z terenu wsi Ląd, Jaroszyn, Jaroszyn Kolonia, Policko. Pierwszym proboszczem mianowany jest ks. Ignacy Kasprzykowski. Parafia kształtuje się szybko i z dużym staraniem pierwszych proboszczów – szczególnie staraniem o. Teodora Edwarda Fibicha OFMRef, krórzy zarządzał do czasu wojny.

Pierwsza Wojna Światowa spowodowała wielkie straty. Wówczas między innymi zdarto miedzianą blachę z dachu połamano i zabrano piszczałki organowe. Po wojnie stan kościoła był tak nadszarpnięty, że groziło mu zawalenie. By ratować kościół z przylegającym klasztorem sprowadzono oo. oliwetanów, którzy mieli założyć szkołę rolniczą. Z powodu przerastających ich trudności odeszli z Lądu.

Na miejsce oliwetanów 28 kwietnia 1921 roku parafię w Lądzie obejmują salezjanie. Od tej pory kondycja kościoła i klasztoru systematycznie się poprawia, choć wciąż potrzebuje troski.

Dbając o kondycję duchową duszpasterze organizują niedzielne, świąteczne i codzienne nabożeństwa. Przeszkodził jedynie w codziennej trosce okupant niemiecki organizując obóz dla duchowieństwa polskiego a następnie wywożąc więźniów do obozów koncentracyjnych. Na ich miejsce wprowadzili hitlerowcy młodzieżowe odziały militarne – Hitlerjugend.

Wyrazem pasterskiego zabiegania o parafian są działające na przestrzeni lat stowarzyszenia i bractwa takie jak: Salezjanie Współpracownicy (wcześniej Stowarzyszenie Współpracowników salezjańskich), Żywy Różaniec,, Katolickie Stowarzysz. Mężów i Niewiast, Bractwo Straży Honorowej,Koło Ministrantów, Trzeci Zakon św. Franciszka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Krucjata Eucharystyczna, Ruch Światło-Życie, Chór parafialny.

Dziś aktywnie działają grupy: Chór parafialny, Żywy Różaniec, Salezjanie Współpracownicy, Ministranci oraz Stowarzyszenie “Oratorium im. Poznańskiej Piątki”.